Definicja naukowa mówi że akwarystyka to dziedzina wiedzy, skupiająca się na hodowli zwierząt i roślin wodnych wewnątrz akwariów. Akwarystykę można podzielić ponadto na dwie grupy: amatorską oraz zawodową. Każda z nich skupia się na hodowli organizmów wodnych w akwariach. Kolejny podział, który można zastosować w akwarystyce dotyczy środowiska – organizmy mogą bowiem żyć w wodzie słonej lub słodkiej. Dlatego też akwarystyka dzieli się na słodkowodną i słonowodną.
Dla kogo jest akwarystyka?
W praktyce każdy z nas może stać się pasjonatem akwarystyki. Dobrym punktem wyjścia jest zakup małego akwarium i jego systematyczne uzupełnianie o nowe rybki i rośliny. Rzecz jasna nie mogą to być przypadkowe wybory. Nie wszystkie gatunki ryb mogą współistnieć ze sobą w tym samym środowisku, jak również nie wszystkie gatunki roślin są dla nich wskazane. I właśnie o zgłębianie tej wiedzy chodzi w akwarystyce. Z całą pewnością można powiedzieć że akwarystyka to jedno z najpiękniejszych hobby, jakie tylko można sobie wyobrazić. Z powodzeniem pasjonatami akwarystyki można zostać w każdym wieku. Szczególnie zalecamy „zarażenie” tym hobby swoich dzieci. Korzyści z tego wynikających jest bardzo wiele.
Dlaczego akwarystyka to mądre i rozwijające hobby?
Naszym zdaniem każdy człowiek powinien mieć swoje hobby. Coś, czemu może się poświęcić z pełnym zaangażowaniem, co go interesuje, sprawia mu radość i pozwala się relaksować. Dlaczego warto aby akwarystyka stała się takim hobby? Ponieważ jest ono bardzo rozwijające i kształcące i tak naprawdę można mu się poświęcić na całe życie. Niemal niemożliwym jest aby zgłębić wiedzę dotyczącą całego wodnego ekosystemu i stworzyć jego miniaturową wersję w swoich akwariach. Ponadto osoby zajmujące się akwarystyką, notabene nazywane akwarystami, zwracają uwagę na to że jest to zajęcie pozytywnie wpływające na ich stan psychiczny oraz kondycję fizyczną. W domach w których mieszkają pasjonaci akwarystyki, to właśnie akwaria zajmują najczęściej centralne miejsca, zastępując telewizory. To z kolei ułatwia odcięcie się od szeregu negatywnych informacji, którymi możemy być zalewani każdego dnia. Akwarystyka to hobby kojące nerwy, ale i wyrabiające wiele pozytywnych nawyków, bardzo przydatnych w dorosłym życiu. Jakich?
Czego mogą nauczyć się dzieci dzięki akwarystyce?
Wpajając w dzieci od najmłodszych lat pasję i hobby, przygotowujemy je do dorosłego życia. Sprawiamy że czują się za coś odpowiedzialni i zostaje im przypisana ważna rola w domu. Czują się przez to ważne, potrzebne i wiedzą że ich zdanie się liczy i zostanie wysłuchane przez rodziców. To kształtuje ich psychikę i buduje poczucie własnej wartości. Ale na tym nie koniec.
- Akwarystyka to obowiązkowość – posiadanie akwarium, niezależnie od wielkości, to nie zajęcie dla leniuchów. Aby rybki i rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, powinny mieć odpowiednie ku temu warunki. To z kolei wymaga systematycznego czyszczenia akwarium, karmienie rybek, sprawdzania ich stanu zdrowia i podejmowania szeregu innych, bardzo ważnych czynności.
- Akwarystyka uczy oszczędności – kto raz połknie bakcyla jakim jest akwarystyka, na pewno nie uwolni się z niego do końca życia. Dlaczego? Ponieważ będzie nieustannie pragnąć rozbudowywać swoje akwaria, czynić je piękniejszymi i bardziej złożonymi. To pojawia się wraz z rozwijaną wiedzą. Akwarystyka z czasem może stać się wymagającym finansowo hobby. Pomijając stały koszt pokarmu dla rybek, akwaryście pragną wprowadzać do swoich akwariów nowe gatunki zwierząt i roślin, unowocześniać całą panującą w nich infrastrukturę, a także instalować w domu nowe akwaria. Aby pozyskać na to pieniądze konieczne jest ich oszczędzanie.
- Akwarystyka to odpowiedzialne hobby – dzieci i dorośli muszą czuć się za coś odpowiedzialni. Wówczas ich życie nabiera sensu i wartości. Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe istoty – zwierzęta wodne. Konieczność ich regularnego karmienia, sprawdzania stanu zdrowia i doskonalenia swojego akwarium poprzez nowe zakupy nadaje rytm życia akwarystom. Planując swoje wydatki i czas wolny, podporządkowują to swym akwariom. Uczy ich to wrażliwości, tak bardzo potrzebnej w dorosłym życiu.